Facebook

Twitter

YouTube

ul. Floriańska 10, 63-700 Krotoszyn, infolinia: (62) 725 32 34 (35)

PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W KROTOSZYNIE PROSI,

BY OSOBY, KTÓRE WRÓCIŁY Z REGIONÓW GDZIE WYSTĘPUJE KORONAWIRUS SARS-CoV-2 I POTRZEBUJĄ INFORMACJI LUB POMOCY KONTAKTOWAŁY SIĘ WYŁĄCZNIE DROGĄ TELEFONICZNĄ

 

Osoby, które otrzymały kwarantannę z tytułu przekroczenia granicy, wszystkie problemy dotyczące kart lokalizacyjnych i systemu EWP zgłaszają do Urzędu Wojewódzkiego na adres kwarantanna@poznan.uw.gov.pl

 

Numery telefonów od godz. 7.30-15.00:

605942223, 697272220, 62-7253234/35 wew. 41,45 lub 62-7252635

Telefony alarmowe czynne całą dobę: 

603-119-875

697-469-990

Z dniem 23.03.2020 r. Laboratorium Badania Środowiska Pracy przyjmuje próbki kału do badań 

na nosicielstwo w ramach badań wstępnych (od osób starających się o podjęcie pracy).

Do odwołania nie przyjmujemy próbek kału do badań na nosicielstwo w ramach badań okresowych.

koronawirus
 logoniepodlegla
 oferty pracy

Wszawica

Jak zapobiegać wszawicy (zobacz)
Wszawica – informacje ogólne (zobacz)
Mity o wszawicy (zobacz)
Stanowisko Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia w sprawie zapobiegania i zwalczania wszawicy u dzieci i młodzieży (zobacz)

wszawica wsse poznan sm

 

Opracował: WSSE Poznań

 

Świerzb

swierzb

 

Charakterystyka choroby

Świerzb to choroba zakaźna, którą wywołuje pasożyt o nazwie świerzbowiec ludzki. Zagnieżdża się on w naskórku, a następnie ryje kanaliki, w których później samice świerzbowca składają jaja. Po pewnym czasie wylęgają się kolejne pasożyty, które również drążą naskórek. Świerzbowce najlepiej czują się w ciepłych i niedostępnych miejscach oraz fałdach skórnych, takich jak pachwiny, pępek, narządy rodne, między palcami, wokół talii, na pośladkach oraz pod piersiami.

  Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, zwłaszcza podczas spania w jednym łóżku czy noszenia tych samych ubrań.

Objawy

Pasożyty pozostawiają na skórze swoje odchody, na które organizm reaguje silną reakcją alergiczną, a chory czuje silne swędzenie skóry. W konsekwencji zaczyna się intensywnie drapać i w ten sposób powstają nadżerki naskórka zwane przeczosami. Typowe objawy świerzbu to też zaczerwienienie, wysypka, pęcherzyki oraz grudki na skórze. U dzieci zmiany najczęściej występują na dłoniach i podeszwach stóp.

Objawy pojawiają się po 3-4 tygodniach od zarażenia świerzbem i nasilają się w cieple – w czasie snu, po kąpieli, po powrocie do domu. Najczęściej świąd skóry rozprzestrzenia się na większe powierzchnie ciała, ponieważ drapiąc się, chory przenosi pasożyty, a świerzb może objąć nawet całe ciało (poza plecami i twarzą, ponieważ świerzb bardzo rzadko występuje w tych miejscach).

Rozpoznanie

Zaczerwienienie oraz swędzenie skóry to objawy wielu chorób skórnych, dlatego czasem trudno jest postawić właściwą diagnozę. Silne drapanie powoduje rany na skórze, które bardzo często ulegają nadkażeniu bakteryjnemu(głównie przez gronkowce i paciorkowce), co utrudnia rozpoznanie choroby. Charakterystyczne są za to przeczosy, po których lekarz pierwszego kontaktu może rozpoznać świerzb i skierować chorego do dermatologa. Pewność można uzyskać, dokładnie przyglądając się skórze chorego – jeśli widać nory i kanaliki w naskórku, wiadomo, że zaatakował świerzbowiec.

swierzb2

Co robić na co dzień aby uniknąć zachorowania?

 • Często myjemy ręce,
 • Każdego dnia się kąpiemy, myjąc dokładnie całe ciało,
 • Korzystamy z osobnych łóżek,
 • Bieliznę należy zmieniać każdego dnia,
 • Często zmieniamy pościel, pierzemy ją w wysokich temperaturach i prasujemy,
 • Każdy powinien stosować jedynie należące do siebie przedmioty osobistych, takich jak ręczniki czy bielizna,
 • Odzież również powinna być regularnie zmieniana, prana oraz prasowana.

Jestem chory! Jak ustrzec bliskich?

 • Unikamy kontaktu fizycznego z innymi osobami,
 • Dokładnie i skrupulatnie przestrzegamy zasady o korzystaniu z jedynie własnych przedmiotów osobistych,
 • Własne rzeczy do prania przechowujemy osobno oraz wykonujemy osobne pranie,
 • Należy również unikać drapania się przy osobach zdrowych, ponieważ z fragmentami martwego naskórka pasożyt może przenieść się do ich ciała.

Skupiska dzieci

Jeśli choroba zostanie wcześnie wykryta, a dotknęła np. dziecko, które uczęszcza do żłobka, przedszkola czy szkoły konieczne jest zgłoszenie tego faktu do dyrekcji, która powinna niezwłocznie poinformować innych rodziców o zagrożeniu i rozpocząć przeglądy higieniczne pośród swoich wychowanków oraz pracowników.

Źródła: poradnikzdrowie.pl ,wikipedia.pl,   LeczymySie.pl  ,Swierzb.info.pl

Mapa strony

Mapa zagrożeń