Facebook

Twitter

YouTube

ul. Floriańska 10, 63-700 Krotoszyn, infolinia: (62) 725 32 34 (35)
 logoniepodlegla
 oferty pracy

Informacja prasowa

aids

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone HIV!

22 listopada rozpoczyna się

Europejski Tydzień Testowania w kierunkuHIV

a wraz z nimdziałania edukacyjno-informacyjne

Krajowego Centrumds.AIDS.

Udział wnich weźmie aktorMaciej Musiał,

a myślą przewodnią jest zachęcanie Polaków

do testowania się wkierunku zakażenia HIV.

1 275 to liczba zakażeń wykrytych w 2018 r. w Polsce.Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, liczba nowo wykrywanych zakażeń co roku przekracza w naszym kraju 1 tysiąc. Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r.wykryto24303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3692 osób i odnotowano 1418 zgonów. Codziennie w Polsce średnio 3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu.Do zdecydowanej większości zakażeń dochodzi drogą kontaktów seksualnych.

Mimo to, według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe. W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych(PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

„HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko wEuropejskim Tygodniu Testowania w kierunkuHIV, ale przez cały rok.Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważanyjest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań,osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, żedana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania,związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową,może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub natest.

Działania edukacyjno-informacyjneKrajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej wpoprzednich latach akcji pt.:„Mam czas rozmawiać”. W tym roku dotestowania się idbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęcać będzie naInstagramie iFacebooku znany aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in.MariiSeweryn wyświetlane będą w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. Wakcję włączyło się także Radio Kolor. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

 

Materiały do pobrania

Baner internetowy - pobierz

Plakat  Leszno - pobierz

Plakat  Piła - pobierz

Plakat  Poznań - pobierz

Od dnia 14 grudnia 2019 r. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 będzie obowiązkowo stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY – TRACES-NT przez importerów żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/zmiana-przepisow-dot-importu-zywnosci-pochodzenia-niezwierzecego/

DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

-21 LISTOPADA-

 

 

Niepokojące jest zahamowanie od dwóch lat linii spadku osób palących, a także bardzo wysoki odsetek młodzieży, która sięga po e-papierosy - umieralność w Polsce z powodu nowotworów wywołanych paleniem tytoniu jest wyższa niż średnia europejska – podają najnowsze dane

Niepokojący jest także fakt, że śmiertelność z powodu chorób odtytoniowych jest w naszym kraju wyższa niż średnia europejska, gdy tymczasem zachorowalność jest poniżej średniej w Europie. Co roku w Polsce z powodu chorób odtytoniowych umiera rocznie ok. 67 tys. osób, z czego połowa jest w wieku produkcyjnym.

Młodzi sięgają po e-papierosy

W Polsce mamy jeden z najwyższych w Europie odsetek młodzieży sięgającej po wyroby elektroniczne. Odsetek ten sięgnął już 62 proc., na co zwróciła uwagę Światowa Organizacja Zdrowia w swoim raporcie. - Nasze nastolatki wierzą, że wyroby elektroniczne są zdrowe. W wyrobach elektronicznych nie ma żadnego zdrowia. Jest tam nikotyna, która uzależnia

Inny niepokojący trend wśród nastolatków to fakt, że odsetek palących dziewcząt dogonił chłopców. Natomiast liczba palących kobiet po 55. roku życia zrównała się z liczbą mężczyzn w tym wieku sięgających po papierosy.

 

 

plakat tyton

 

 

Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!

 

 

Polityka redukcji szkód wyrządzonych przez palenie papierosów czy całkowita eliminacja tytoniu ze społeczeństwa?

Kraje, które przyjęły strategię endgame, czyli całkowitej eliminacji tytoniu ze społeczeństwa:

Finlandia – do 2030 r.

Nowa Zelandia – do 2025 r.

Szkocja – do 2034 r.

Irlandia – do 2025 r.

Dania – do 2030 r.

Kanada – do 2035 r. (obecnie pali 13% )

Szwecja – do 2025 r. (obecnie pali 14%)

* w większości krajów celem jest redukcja do max. 5% .

Strategię harmreduction (czyli redukcję szkód; strategia redukcji szkód odrzuca przekonanie o całkowitej abstynencji jako jedynej i najlepszej terapii dla osób uzależnionych. W przypadku palaczy miało to i nadal ma na celu eliminację związków toksycznych, pozostawiając palaczowi możliwość przyjmowania nikotyny).

Wielka Brytania i Francja – przyjęły strategię harm reduction.

Polska krajem wolnym od tytoniu 2030!

Polityka Zdrowotna

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

gis

Mapa strony

Mapa zagrożeń