Facebook

Twitter

YouTube

ul. Floriańska 10, 63-700 Krotoszyn, infolinia: (62) 725 32 34 (35)
 logoniepodlegla

Oświadczenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krotoszynie w sprawie zachorowań na Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie informuje,że na przestrzeni dwóch miesięcy luty/marzec 2017r. odnotował epidemiczny wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny prowadzi postępowanie wyjaśniające, mające na celu określenie źródła zakażenia oraz dróg transmisji zakażenia. W chwili obecnej na terenie powiatu krotoszyńskiego odnotowano 4 zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Zachorowania te dotyczącą osób dorosłych.

 

Do zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu A dochodzi drogą " fekalno-oralną", czyli drogą pokarmową.Dzieje się tak najczęściej z powodu spożycia produktów żywnościowych (mogą to być owoce, warzywa czy mięso, myte przed spożyciem przez osoby, które wydalają wirusa HAV razem ze stolcem i nie przestrzegają podstawowych zasad higieny).Zakażona osoba może zarażać innych około 14-21 przed do około 7 dni po wystąpieniu objawów klinicznych.

Do zakażenia może dojść również przez kontakty seksualne.

 

W celu wyeliminowania dalszych zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krotoszynie zaleca m.in.ścisłe przestrzeganie podstawowych zasad higieny (regularne mycie rąk zwłaszcza po wyjściu z ubikacji, przrd przygotowaniem posiłków i ich spożywaniem.Utrzymanie we właściwej czystości pomieszczeń higieniczno-sanitarnych (właściwa dezynfekcja przy użyciu szczególnie preparatów, które zawierają w swoim składzie chlor.

 

Nadmienia się, że istnieje możliwość przeprowadzenia badań krwi w kierunku przeciwciał anty-HAV w laboratoriach analitycznych.

 

Najskuteczniejszą jednak metodą zapobiegania wystąpieniu zachorowania, zwłaszcza dla osób udających się w rejony o wzmożonej zachorowalnośći (wysokiej endemiczności) jest uodpornienie czynne, poprzez zaszczepienie się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Szczepienie to można wykonać w placówkach lekarzy rodzinnych.

Mapa strony

Mapa zagrożeń