Facebook

Twitter

YouTube

ul. Floriańska 10, 63-700 Krotoszyn, infolinia: (62) 725 32 34 (35)

PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W KROTOSZYNIE PROSI,

BY OSOBY, KTÓRE WRÓCIŁY Z REGIONÓW GDZIE WYSTĘPUJE KORONAWIRUS SARS-CoV-2 I POTRZEBUJĄ INFORMACJI LUB POMOCY KONTAKTOWAŁY SIĘ WYŁĄCZNIE DROGĄ TELEFONICZNĄ

 

Osoby, które otrzymały kwarantannę z tytułu przekroczenia granicy, wszystkie problemy dotyczące kart lokalizacyjnych i systemu EWP zgłaszają do Urzędu Wojewódzkiego na adres kwarantanna@poznan.uw.gov.pl

 

Numery telefonów od godz. 7.30-15.00:

605942223, 697272220, 62-7253234/35 wew. 41,45 lub 62-7252635

Telefony alarmowe czynne całą dobę: 

603-119-875

697-469-990

Z dniem 23.03.2020 r. Laboratorium Badania Środowiska Pracy przyjmuje próbki kału do badań 

na nosicielstwo w ramach badań wstępnych (od osób starających się o podjęcie pracy).

Do odwołania nie przyjmujemy próbek kału do badań na nosicielstwo w ramach badań okresowych oraz testów sporal.

koronawirus
 logoniepodlegla
 oferty pracy

TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA HIV

nie daj szansy hiv

TESTY NA OBECNOŚĆ WIRUSA HIV

Test w kierunku HIV jest jedyną metodą sprawdzenia, czy doszło do zakażenia. W laboratoriach diagnostycznych powszechnie dostępne są testy wykrywające obecność przeciwciał zarówno przeciwko HIV-1, jak i HIV-2 (niezwykle rzadko występującego w Polsce), oparte na metodzie ELISA (EIA). Są to tak zwane testy przesiewowe. Test polega na pobraniu niewielkiej próbki krwi (nie trzeba być na czczo). Na wynik testu przesiewowego oczekuje się najczęściej od jednego do kilku dni, w zależności od tego, gdzie wykonuje się test.


- Wynik ujemny (negatywny) testu przesiewowego oznacza, że nie znaleziono przeciwciał anty-HIV. Jeżeli od „ryzykownego zachowania” minęło 12 tygodni i więcej, a wynik testu przesiewowego jest ujemny, oznacza to, iż nie doszło do zakażenia.


- Wynik dodatni (pozytywny) testu ELISA (EIA) nie dowodzi jeszcze zakażenia. Z różnych przyczyn taki wynik może być fałszywie dodatni. Wynik taki zawsze musi zostać potwierdzony testem potwierdzenia. Dopiero dodatni wynik testu potwierdzenia upoważnia do stwierdzenia, że pacjent jest zakażony HIV.

Procedura wykonywania badania w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym (PKD):


Zachęcamy do wykonania testu w jednym z punktów konsultacyjno – diagnostycznych (PKD), w których można wykonać test w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania. Badanie w PKD zawsze poprzedzone jest rozmową z doradcą, który poinformuje o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz - co najważniejsze – ustali, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca weryfikuje konieczność wykonania badania w kierunku HIV poprzez zidentyfikowanie ryzykownych zachowań, podczas których mogłoby dojść do zakażenia. Towarzyszy on również osobie badanej podczas otrzymywania wyniku testu, aby móc wyjaśnić jego znaczenie, odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości,
a w przypadku wyniku dodatniego wskazać dalsze możliwości postępowania. Poradnictwo przed i po teście jest bardzo ważne! 

Aktualne adresy i godziny pracy wszystkich PKD w Polsce znajdują się na stronie internetowej www.aids.gov.pl w zakładce „Testy na HIV”. 

 

Sami decydujemy o miejscu i sposobie wykonania testu.


Poza PKD badania możemy wykonać w poradniach przy klinikach chorób zakaźnych, w laboratoriach niektórych stacji sanitarno-epidemiologicznych oraz w wielu różnych laboratoriach diagnostycznych. W tych miejscach badanie jest płatne (cena zależy od miejsca), często nieanonimowe i rzadko poprzedzone rozmową okołotestową. 

Podczas kontaktów seksualnych istnieje ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A, B i C, a także wieloma innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Warto - w trosce o zdrowie - wykonać dodatkowe badania także w tym kierunku. Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować i zaplanować swoją przyszłość.

Jeżeli stwierdzisz, że Twoje zachowanie mogło narazić Cię na zakażenie wirusem
HIV – warto wykonać badania - aby móc właściwie postępować
i zaplanować swoją przyszłość.

Profilaktyka jest najważniejszym elementem zapobiegania zakażeniom wirusem HIV.

 

Całoroczny Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD)
w województwie wielkopolskim
ul. Mickiewicza 5/4 Poznań
(punkt pobrań DIAGNOSTYKA)

Telefon informacyjny 730 110 830
czynny w czwartki w godz. 9:00 - 11:00
Godziny pracy Punktu:
poniedziałek 16:00 – 20:00
czwartek 16:00 – 20:00
piątek 16:00 – 20:00
email Punktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Nie żyj w niepewności. Idź się zbadać!


W IV kwartale 2018 roku Fundacja Simontonowski Instytut Zdrowia we współpracy z powiatowymi stacjami sanitarno-epidemiologicznymi w Koninie i Lesznie pod patronatem prezydentów miast Konina i Leszna organizuje kilkudniową akcję darmowych, anonimowych badań w kierunku HIV. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Wzmocnienie działalności Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego w Wielkopolsce".

 

 

PKD w LESZNIE

3; 10 i 17 grudnia 2018r. w godz. od 16:00 -20:00

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie, ul. Niepodległości 66

(Punkt Poboru i Doradcy, pokój nr 10)

 

 

Mapa strony

Mapa zagrożeń